اجرای نمای شیشه رنگی در نمای ساختمان

Home وبلاگ اجرای نمای شیشه رنگی در نمای ساختمان
+

استفاده از نور و انرژی خورشید در ساختمان ها از اساسی ترین شیوه های بهره گیری بهینه انرژی در معماری است و عدم استفاده از این دستاورد، معماری ما را از شفافیت دور و فضاها را از نعمت گرمابخشی محروم میسازد. علاوه بر مسئله بهره گیری از گرما و انرژی خورشید، بحث زیباسازی شیشه رنگی در نما نیز مهم است و با نزدیک شدن به معماری ساختمان های مدرن، جذابیت شیشه رنگی در نما نیز اهمیت پیدا می کند.

نماهای اسپایدر (spider)

این نوع شیشه رنگی های نما برخی مواقع به نماهای حرکت پذیر در برابر عوامل لرزه ای اطلاق می شوند و دارای فناوری در تولید یراق آلات همچنین فناوری خاص در بخش طراحی و نصب بر روی انواع سازه های ساختمانی می باشند.

مزایای استفاده از نماهای شیشه رنگی اسپایدر:

لرزه پذیر بودن

قابلیت شکل پذیری

پوشش دکوراتیو نمای خارجی

پوشش دکوراتیو نمای داخلی

استفاده از فناوری روز دنیا در تولید یراق آلات

قابلیت تلفیق با نمای آلومینیوم، سنگ و …

اجرای سریع و آسان

دقت بالای خطوط افقی و عمودی

قابلیت نصب لایه های لمینت تزئینی مختلف و همچنین لایه های مقاوم در برابر حرارت و تابش شدید نور خورشید در شیشه رنگی ها

نمای شیشه رنگی فریم لس

استفاده از شیشه رنگی بعنوان یک متریال جزء لاینفک هر ساختمان محسوب می گردد. با ظهور شیشه های رفلکس استفاده از این نوع شیشه ها در نمای ساختمان های مرتفع و برج ها امروزه بسیار متداول گشته است. استفاده از نماهای شیشه ای علاوه بر زیبائی امکان استفاده از حداکثر روشنایی روز را فراهم می نماید. همچنین استفاده از شیشه های ۲ یا ۳ جداره یک لایه عایق صوتی و حرارتی بسیار مناسب را ایجاد میکند. استفاده از این نماهای شیشه رنگی مدرن باعث شده که جزییات نصب متفاوت نیز طراحی گردد که از آن جمله شیشه رنگی های فریم لس و نماهای لامل (Face Cap) می باشد.

در نماهای فریم لس شیشه رنگی ، قابهای آلومینیومی نگهدارنده شیشه (شیشه رنگی ها می توانند تکجداره و یا دوجداره باشند) بر روی یک فریم فولادی که از پروفیل هایی با سایزهای متفاوت ساخته شده نصب و فیکس می گردند. فواصل شیشه رنگی ها با یکدیگر چنان نزدیک بوده که فریم فولادی حائل قابهای آلومینیومی از نمای روبرو دیده نخواهد شد.

مزیت های سیستم فریم لس

۱- ظرافت دید فریم نگهدارنده شیشه رنگی از خارج

۲- امکان بهره گیری از باز شو مخفی در نما

۳- آسانی تعویض شیشه رنگی

۴- عدم انتقال تنش های سازه اصلی بنا بر شیشه رنگی

۵- عملکرد مستقل هر یک از فریم ها در برابر زلزله

۶- امکان استفاده از رنگهای متفاوت در شیشه رنگی نما

یکی از پرکاربردترین نماهای ساختمان ، نماهای فریم لس است که زیبایی، آب بندی مناسب، نصب ساده و بار گذاری مناسب را به صورت یکجا ارائه می دهد. در این سیستم ابتدا سطح نما بصورت شبکه بندی کامل زیر سازی شده و پروفیل های آلومینیومی فریم نما روی این شبکه بندی قرار می گیرند.

وجود لاستیکهای هوا بندی و آب بندی در اطراف فریم و شیشه باعث گردیده سطح نما کاملا ایزوله(آب بندی و هوا بندی) گردد و از نکات بسیار مهم این سیستم آن است که در سطح نما بیشتر شیشه دیده شده و آلومینیوم با ظرافت خاصی در کنار شیشه قرار می گیرد و در ضمن پنجره های باز شو نیز قابل رویت نمی باشد،همین امر باعث گردیده تا این سیستم مورد توجه اکثر طراحان ساختمان قرار گیرد.

شيشه رنگی دو جداره

شیشه رنگی دو جداره از ترکیب دو لایه شیشه و یک لایه جدا کننده آلومینیوم(اسپيسر)که با رطوبت گیر (سلیکاژل) پر شده است ساخته می شود. بین دو لایه شیشه را می توان با گاز آرگون (عایق حرارتی)  یا SF6(عایق صوتی) یا ترکیبی از این دو پر نمود.

از مزایای این نوع شیشه رنگی در پنجره ساختمانها:

صرفه جویی در مصرف انرژی

کاهش تولید گاز های آلاینده تا حدود ۷۰%

کاهش آلودگی صوتی

نمای کرتین وال (Curtain Wall)

نمای کرتین وال یکی از زیباترین نماهای مدرنی است که با توجه به کاربرد شیشه رنگی و آلومینیوم در آن از شرایط و ویژگیهای منحصر به فردی برخوردار می باشد.

این نوع نما کاملا بصورت صنعتی ساخته می شود و شرایط نصب آن به گونه ای است که انعطاف پذیری خاصی در مواجه با نشستهای ناشی از زلزله و نشست های احتمالی ساختمان در مواقع اضطراری دارد و بصورت Self Support و تماما آلومینیومی طراحی و اجرا می گردد.این نوع نما در انواع فریم لس و فیس کپ ساخته و اجرا می شود.

در این سیستم بدلیل اینکه سطح مقطع پروفیل آلومینیوم بزرگ می باشد و از مقاومت بالایی برخوردار است احتیاجی به شبکه بندی جهت زیر سازی نما نمی باشد و خود پروفیل بوسیله پلیت که با پیچ های لوبیایی داخل آن قابل رگلاژ می باشدبه ساختمان متصل می شوند.

مزیت های سیستم Curtain Wal

امکان استفاده از شیشه ۲ یا ۳ جداره

امکان ایجاد سطح عایق دما با استفاده از پروفیلهای Thermal Break

امکان استفاده از در پوش های متفاوت

امکان اجرا به صورت تمام آلومینیوم

عدم محدودیت رنگ

امکان استفاده از مقاطع و ابعاد متفاوت با توجه به نیاز پروژه