سی ان سی

خانه سی ان سی

دستگاه سی ان سی

دستگاه سی ان سی مخفف Computer Numerical Control میباشد در ایران این ماشین ها CNCخالی خوانده میشوند ولی نام آن ها به فارسی ماشین های کنترل عددی ترجمه میشود.

نسل اول این دستگاه ها NC ها بوده اند یعنی کامپیوتر را نداشته است و دستگاه طبق منطق خاص دستورات را درک می کرده مثلا با استفاده از کارت ها پانچ شده به عنوان مثال در دستگاه تراش برای دستور پیشروی بدین صورت عمل می شود که قسمت ساپورت دستگاه را بوسیله دسته چرخان به جلو میبریم در ماشین های NC این کار توسط یک سری دستورات پانچ صورت می گرفت در دستگاه CNC امروزی اینکار توسط یک کد صورت می گیرد.

پس یک دستگاه سی ان سی عملا همان دستگاه دستی ساده می باشد که قابلیت فرمان پذیری از طریق کدها و منطق ریاضیاتی را دارد در این دستگاه حضور کاربر ( اپراتور ) برای کار با دستگاه محدود به ایستادن این فرد پشت بخش کنترل کننده دستگاه می باشد و نوشتن برنامه های حرکتی آنهم فقط برای یکبار, دیگر دستگاه این عمل را به صورت خودکار هرچند بار که بخواهیم تکرار می نماید البته بدون حضور کاربر.

دستگاه سی ان سی

جزئیات دستگاه سی ان سی

بدنه این دستگاه تقریبا شبیه دستگاه های دستی می باشند یک CNC فرز عملا همان بدنه سخت افزاری فرز دستی را دارد همینطور برای CNC تراش و CNC سنگ و … تنها تفاوت اضافه شدن بخش کنترل گر میباشد (البته این تفاوت بصورت عام میباشد ولی به صورت خاص بخش الکترونیکی هم تغییر کرده است)

اما بخش کنترلگر, این بخش, بخش اصلی یک دستگاه CNC میباشد در صنعت این بخش با نام کنترلر CONTROLER خوانده میشود یک دستگاه CNC از هر نوع (تراش,فرز,سنگ,ابزار تیز کن,تزریق,پرس و …) بیشتر با نوع کنترلش شناخته شده است.

کنترلر های مختلفی برای دستگاه CNC موجود میباشد مانند فانوک – هایدن هاین – زیمنس و …

سی ان سی دستگاه

استفاده از دستگاه های های سی ان سی بر روی هر جنس و کالایی از جمله شیشه, چوب, سنگ و … به راحتی امکان پذیر است.

به عنوان مثال شما میخواهید یک طرح یا نوشته ی خاص را با استفاده از دستگاه سی ان سی بر روی شیشه رنگی پباده سازی کنید.با بهره گرفتن از این نوع دستگاه این خواسته ی شما کاملا قابل اجرا و پیاده سازی است.

استفاده از طرح های متنوع و زیبا بدون هیچ محدودیتی با دقت بسیار بسیار بالا قابل پیاده سازی و اجرا میباشد.

برای اجرای طرح مورد نظر تنها نیاز به یک فایل اتوکد داریم تا خواسته ی شما را با ظرافت و کیفیت بالا اجرا کنیم.