شیشه ضد گلوله

Home شیشه ضد گلوله

شیشه ضد گلوله چیست

شیشه ضد گلوله در نگاه اول کاملا شبیه به شیشه های معمولی است اما در عمل این چنین نیست. شیشه های معمولی به محض اصابت فشنگ به راحتی و در کسری از ثانیه در هم می شکنند و خرد خواهند شد اما شیشه های ضد گلوله همان طور که از اسمشان پیداست از عبور گلوله جلوگیری می کنند. البته اسم صحیح و درست این نوع شیشه, شیشه با مقاومت بالا می باشد چون هیچ گونه شیشه ضد گلوله ای در دنیا وجود ندارد. اما سوال مهم اینجاست چه چیزی باعث مقاومت آن ها در برابر شلیک گلوله می شود؟

تکنولوژی ساخت شیشه ضد گلوله

در تکنولوژی ساخت این شیشه ها روش های مختلفی توسط شرکت های سازنده به کار گرفته می شوند اما اصولا و به طور معمول این شیشه ها با  استفاده از روشی به نام روش لایه لایه یا LAMINATION  ساخنه می شوند. به این روش که از یک نوع پلاستیک سخت به نام پلی کربنات در عمل لایه سازی و بین لایه های شیشه استفاده می کنند به همین دلیل معمولا شیشه ضد گلوله ضخیم تر از شیشه های معمولی است.

شیشه ضد گلوله

عملکرد شیشه ضد گلوله

ضخامت این شیشه ها 7 میلی متر تا 75 میلی متر متغیر است. وقتی که یک گلوله به آن ها اصابت میکند از لایه های اولیه ی شیشه می گذرد اما لابه های پلی کربنات انرژی جنبشی گلوله ها را به شدت کاهش می دهد و به این دلیل گلوله توانایی عبور از لایه آخر را ندارد . مقاومت این نوع شیشه در برابر گلوله ارتباط مستقیم با ضخامت شیشه دارد. مسلما فشنگی که از یک کلاشینکف بیرون می آید قدرت و سرعت بیشتری از یک فشنگ کلت دارد, پس برای امنیت در برابر فشنگ کلاشینکف احتیاج به شیشه ضخیم تری می باشد. با این حال هر شیشه ضد گلوله ای یک ظرفیت و آستانه ی شکستی دارد. بعضی شیشه ها تا 3 گلوله را در خود نگه می دارند ولی با شلیک گلوله چهارم شیشه خرد خواهد شد.

در تصویر زیر رئیس شرکت TEXAS ARMORING CORPORATION صورت خود را پشت یک شیشه که محصول خودشان است قرار داده تا از این طریق هم حقانیت خود را اثبات کند و هم یک تبلیغ دیدنی بسازد.

تست شیشه ضد گلوله

ضمنا شیشه های ضد گلوله یک طرفه نیز وجود دارند, به این معنی که فقط از طرف بیرون ایمن هستند. ماشین ضد گلوله ای را فرض کنید سرنشین آن می تواند از داخل به بیرون شلیک کند اما گلوله ای از بیرون وارد نمیشود. در فرآیند لایه گذاری این شیشه ها از یک ورق نازک و شکننده اما انعطاف پذیر استفاده می شود. در واقع این شیشه ها را طوری طراحی می کنند که فشنگی که از بیرون شلیک می شود بعد از برخورد با یک سطح بزرگ که وظیفه تلف کردن انرژی گلوله را دارد مواجه می شود اما از آن طرف این طور نیست.

نمونه شیشه ضد گلوله

تست اجرایی شیشه ضد گلوله

گلوله در شیشه ضد گلوله