شیشه های رنگی از گذشته تا به امروز

خانه دسته‌بندی نشده شیشه های رنگی از گذشته تا به امروز
تاریخچه شیشه های رنگی | بیتا جام
+

شیشه های رنگی از گذشته تا به امروز

نور و رنگ دو عنصر اصلی در طراحی دکوراسیون داخلی هستند. هنرمندان و معماران در گذشته به این امر واقف بودند و به نحوی شایسته از آنها در بناها استفاده می کردند. آثار معماری به جا مانده از دوران گذشته همه مهر تاییدی بر این امر است ولی این مسئله به این معنا نیست که این نوع هنر مختص به زمان های دور بوده و جایگاهی در معماری این دوره نخواهد داشت بلکه هنوز زیبایی و جذابیت خود را حفظ کرده و هدف از نوشتن این مقاله ارائه راهکارهایی برای استفاده ازآن در زندگی امروزی است.

شیشه رنگی در گذشته

در گذشته معماران از در و پنجره های مشبک با شیشه های رنگی در بناهای خود استفاده می کردند که هم زمان هم حفاظ مناسبی در برابر آفتاب گرم و تابان ایران به حساب می آمد و هم نور را در رنگ های متنوع و متعدد منعکس می کرد و این تنوع جلوه ای خاص و بینهایت زیبا به تزیینات وابسته به بنا همچون نقاشی روی شیشه ها می بخشید؛ البته بد نیست بدانید کویرنشینان و ساکنان شهرهایی همچون یزد و اصفهان و شیراز علاوه بر در نظر گرفتن زیبایی شیشه ها معتقدند شیشه های رنگی خزندگان را فراری می دهد.
از این شیشه ها در معماری مساجد و کلیساهای معروفی چون سنت شاپل و نوتردام استفاده شده است که یکی از بهترین نمونه های آن در اماکن مذهبی مسجد نصیرالملک شیراز در ایران است که جشنواره ای از نورهای رنگی زیبا و رویایی را به نمایش می گذارد. دلیل دیگر استفاده از آن می تواند فضای روحانی و آرامش بخشی باشد که به محیط خانه یا مساجد و کلیساها می دهد.
اما متاسفانه امروزه شیشه های رنگی تقریبا بدون استفاده مانده اند و کمتر از آنها استفاده می شود. این در حالی است که استفاده از شیشه رنگی علاوه بر زیبایی، اثرات روانشناختی قابل ملاحظه ای هم دارد. از دیگر نتایج مثبت شیشه های رنگی می توان به ایجاد حس آرامش و رفع تنش های محیطی اشاره کرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی علاوه بر طرح های سنتی، می توان به شکل های دیگری نیز از شیشه های رنگی استفاده کرد.

شیشه رنگی در طراحی امروزی

امروزه موارد استفاده از شیشه رنگی تنها به درب و پنجره ها محدود نشده و علاوه بر آن در ورودی منازل, لایت باکس سقفی و دیواری تو کار، آسمان مجازی، انواع آینه دکوراتیو ، شیشه درب کابینت و شیشه بین کابینت های سقفی و دیواری، تابلو های هنری ویترای و همچنین در طراحی دکوراسیون سرویس های بهداشتی کاربرد دارند.

انواع شیشه رنگی

قیمت شیشه رنگی معمولا بر اساس نوع آن محاسبه می شود که نشان دهنده بازه مختلفی از قیمت هاست.
شیشه رنگی لاکوبل
شیشه لمینت رنگی
شیشه رنگی دکوراتیو
شیشه رنگی سند بلاست
شیشه سکوریت رنگی
از انواع شیشه های رنگی می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *