وبلاگ

شیمی شیشه رنگی

شیشه رنگی

شیمی شیشه رنگی یکی از مباحث مهم تولید شیشه رنگی است که به توضیح کلی آن در مقاله زیر خواهیم پرداهت.

شیشه رنگی چیزی است که به امری عادی در زندگی ما تبدیل شده، از سبز انواع شیشه های نوشیدنی،تا رنگهای قرمز، زرد، سبز و چراغ راهنمایی. منشا این رنگ چیزی که ما بسیار به آن فکر می کنیم، اما طیف وسیعی از عناصر مختلف در آن هستند. این گرافیک در یک نگاه ساده در تعداد کمی از این، و رنگ آنها انتقال طول می کشد. شیمی شیشه رنگی

قبل از بحث در علت رنگ شیشه رنگی در عمق بیشتر، ارزش دارد در مورد ترکیب شیمی شیشه رنگی بحث کنیم. در واقع انواع مختلف شیشه رنگی برای اهداف مختلف وجود دارد. اکثریت قریب به اتفاق از شیشه رنگی های را ما به صورت روزانه استفاده شیشه رنگی های Soda-Lime است. این در درجه اول مخلوطی از دی اکسید سیلیکون، اکسید کلسیم (آهک) و اکسید سدیم (سودا و نوشابه) است. آن را برای طیف وسیعی از اهداف، از جمله بطری، ظروف، پنجره های جدا و لیوان آب استفاده می شود. این طور نیست، با این حال، تنها نوع شیشه است که ما می توانیم نام ببریم.

نوع دیگری از شیشه رنگی ها متعلق به کسانی است که در آزمایشگاه های علوم کار با آن آشنا هستند، شیشه بوروسیلیکات است. و همچنین دی اکسید سیلیکون، این نوع شیشه شامل تری اکسید بور. از آن است که دوام بیشتر، همراه با مواد شیمیایی بیشتر و مقاومت در برابر حرارت، که منجر به استفاده از آن در آزمایشگاه ها، و همچنین در وسایل آشپزی می شود. علاوه بر این، آن را در لنز چراغ قوه استفاده می کنند، اجازه می دهد درصد بالاتری از نور از طریق مقایسه با پلاستیک از آن عبور کند. تعدادی از انواع دیگر شیشه رنگی ها نیز امکان پذیر است، مانند شیشه سرب، اما فراتر از محدوده این پست می باشد.

رنگ شیشه رنگی در واقع می تواند در تعدادی از راه های مختلف تولید شود، اما سه روش اصلی وجود دارد.گروه اول شامل معرفی فلز انتقالی یا اکسید فلز خاکی کمیاب به شیشه رنگی است. این کار معمولا با علاوه بر این از اکسیدهای فلزی به شیشه به دست آورد. یونهای فلزی جذب طول موج خاصی از نور، بسته به نوع فلز مختلف، منجر به ظاهر رنگ. بیشتر در چه چیزی باعث رنگ گذار یون های فلزی در اینجا وجود دارد.

شیوه دیگری که در آن رنگ را می توان به شیشه رنگی معرفی نمود با تشکیل ذرات کلوئیدی می باشد. این به این معنا ذرات از یک ماده است که در سراسر معلق شیشه رنگی وجود دارد. این ذرات اغلب به عنوان نتیجه درمان با گرما شکل، تشکیل آنچه به عنوان “رنگ های قابل توجه شناخته شده است. ذرات کلوئیدی نور فرکانس های خاص پراکنده به عنوان آن را از طریق شیشه رنگی عبور می کند، باعث رنگ پذیری آن می شود. نمونه هایی از این رنگها ذرات کلوئیدی شامل طلا، که گویا یاقوت رنگ قرمز، و سلنیوم که سایه ارائه از صورتی تا قرمز شدید.

راه نهایی اصلی که در آن رنگ را می توان در شیشه رنگی ردگیری کرد صرفا از طریق افزودن ذرات در حال حاضر رنگی به شیشه است. نمونه هایی از این نوع رنگ امیزی شامل شیشه شیر و شیشه های دودی. شیشه شیر با اضافه کردن اکسید قلع به دست آورد.

رنگ شیشه رنگی با استفاده از آشکار برای اهداف تزئینی ظاهر می شود – برای مثال، رنگ آمیزی پنجره های شیشه رنگی رنگ آمیزی استفاده شده از اثر نقاشی یون های فلزی. با این حال رنگ شیشه رنگی می تواند بیشتر تداعی کننده زیبایی هم باشد. به عنوان مثال، بطری های سبز یا قهوه ای طول موج خاصی از نور UV را از خودشان ساطع می کنند که در غیر این صورت به فساد نوشیدنی ها و عطر و طعم، کمک های رنگی می انجامد. آن را نیز در برخی از بطری شیمیایی برای یک هدف مشابه استفاده می شود. شیمی شیشه رنگی

خیلی بیشتر به رنگ امیزی شیشه رنگی از است در این مرور کوتاه تحت پوشش وجود دارد. اگر شما علاقه مند به یادگیری در مورد آن را با جزئیات بیشتر هستید می توانید با منابع کتابهای شیمی در باره شیشه رنگی مراجعه کنید.